24 Oca 2016

Astropay Elektronik Kartın İcadı

0 Yorum

Astropay Elektronik Kartın İcadı

Bir nevi kredi kartı olarak da ifade edilen Astropay, ön ödemeli kart sistemi olarak ifade edilmektedir. Bankalar tarafından verilmekte olan kredi kartından tek farkı, kart içerisine önceden yükleme yapılması ve yapılan bu ön ödeme miktarı kadar harcama yapılabilmesidir. Astropay 2000’li yıllarda İngiliz firması olan Smart Voice isimli firma tarafından piyasaya sürülmüştür. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve dünyanın her yerinde geçerli olan özellik ile internet kullanıcıları tarafından tercih edilen bir ödeme aracı haline gelmiştir.

 

Bahsedildiği üzere Astropay elektronik kartın icadı İngiliz işletmesine ait olup, ilk kullanımına 2000’li yılarlın başında başlanmıştır. En belirgin özelliği, kişisel bilgi kullanımına engel olmasıdır.

Astropay Nedir?                                            

Astropay Nedir; Basit ifade ile ön ödemeli kredi kartı olarak tanımlanan Astropay al, dijital şifreleme sistemine sahip olan bir ödeme aracıdır. İnternet üzerinden alış veriş yapanlar ya da internet üzerinden sunulan oyunlara katılanlar, kişisel bilgilerinin gizliliğini korumak istediğinde bu yönteme başvurmaktadırlar. Kredi kartı bilgilerini ikinci ya da üçüncü şahıslar tarafından görülmesini istemeyen bireyler, dijital şifreleme sistemine sahip olan bu ürünü kullanmayı tercih etmektedir.

Dünya genelinde hizmet vermekte olan binlerce internet sitesi üzerinde kullanılmakta olan, güvenilir bir sistem olarak bilinmektedir. Ayrıca, tek kullanımlık kart olarak var olmaları tercih edilmelerindeki en büyük nedendir. Online alış verişlerde her geçen gün daha fazla tercih edilen, nakit kullanım yerine geçerli olan ödeme yapılmasında, alış veriş yapılmasında ya da oyun oynamasında kullanılan sistematik bir karttır.

Tedirginliğini güvenli alış verişler konusunda ön plana çıkaran bireyler, e-cüzdan olarak tabir edilen Astropay kullanımına ağırlık vermekte ve ürünü kredi kartlarının alternatifi olarak değerlendirmektedir. Yeni nesil ödeme aracı olarak tanımlanan Astropay satın almak oldukça kolaydır. Dijital imza olarak tanımlanan 16 haneli şifre, kartın güvenliği için tasarlanmış bir uygulama olarak ön plana çıkmıştır. Harcamalar internet üzerinden hizmet veren çoğu alış veriş mağazasında ve oyun sitesinde rahatlık ile yapılabilmektedir. Üstelik bazı oyun sitelerince bu yöntem ile yapılan harcamalar karşılığında, bonus başlığı altında ödüllerde verilmektedir.

İngiliz kökene dayanan Astropay elektronik kartın icadı yeni nesil ödeme şeklinin dünya genelinde yaygınlaşması olarak görülmeye başlanmıştır.

Astropay Nasıl Kullanılır?

Kullanım kolaylığı ve güvenliği ile ön plana çıkan ve her geçen gün daha fazla kullanım alanına ulaşan Astropay kartın kullanımı da oldukça basittir. Alış veriş yapılmadan önce bu kart tipinin elde edilmesi ve içerisine talep edilen miktarda ön ödeme yapılması gerekmektedir.

Kart edinenler ve içerisine ön ödeme yapanlar, alış veriş yapmak istediklerinde ya da oyun sitelerinde ödeme yapmak istediklerinde, ödeme şekli seçeneği içerisinde Astropay kart hanesini seçmeli ve ilgili hanelere 16 rastgele numaradan oluşan dijital şifreyi girmelidirler.

Şifrenin girilmesi ve işleme devam edilmesi neticesinde güvenli alış veriş yapılmış olacak. Satın alınan Astropay ile sağlanan kolaylıklar, güncel hayata geçirilmiş olacaktır.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir